BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRME YOLLARI

   Bağışıklık sistemimiz bir canlı vücudundaki olası hastalıklara karşı dirençte çok önemli bir role sahiptir. Bizler eğer sık sık hastalanmak istemiyorsak bağışıklık sistemimizi güçlü tutmalıyız. Peki bağışıklık sistemini güçlü tutmak için neler yapabiliriz?

 Tütün ve tütün ürünleri bağışıklık sistemimizin çok büyük düşmanıdır ve bunlardan uzak durmalıyız.

 Uyku bu sistemin en büyük yardımcısıdır, o yüzden uyku düzeni ve saatlerine dikkat etmeliyiz. Uykunun en verimli saatleri 23:00 ve 03:00 saatleri arasıdır.

   Beslenme bu işin büyük bir bölümünü oluşturur. Aslında çoğu insan yararlı sebzeleri lezzetli bulamadıkları için, sağlıksız beslenmeyi tercih ediyorlar ama sindirimi zor ve sağlıksız gıdalar vücudumuza zamanla büyük zararlar veriyor. Bu yüzden lezzetsiz olarak gördüğümüz sebzeleri bir iki ufak dokunuş ile ilgimizi çekecek hale getirebiliriz.


   Meyvelerde hemen hemen sebzeler kadar sindirim sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olur. Meyve yemeyi seviyorsak günde en az 1 veya 2 meyve tüketmeliyiz. Eğer sevmiyor isek bu meyveleri tek veya karışım şeklinde sıkıp içmek lezzetli olacaktır.

   Stres altında olmakta hem bağışıklık sistemimiz hem de genel sağlığımıza zararlıdır. Bilindiği gibi stres ve üzüntü epilepsi hastalığının başlıca nedenlerindendir. Bu yüzden ne kadar sıkıntıda olursanız olun, bu sıkıntıların ömür boyu devam etmeyeceğini düşünü ve rahatlayın. Bu işin en kolay yolu ise beyninizdeki kötü düşünceleri kovup yerini iyi düşünceler ile doldurmaktır.

    Günde en az 30 dakika egzersiz yapmakta bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Eğer egzersiz yapmak ağır ve yorucu geliyorsa, kulaklığınızı takın ve yarım saat sevdiğiniz müzikleri dinleyerek yürüyüş yapın.

  El ve ağız hijyeni de bu konuda büyük önem arz ediyor. Her gün sıklıkla elinizi ve ağzınızı kurallara uygun şekilde yıkayın.

   Tüm bunları yapmaya başladığınız zaman göreceksiniz ki, sağlıklı olmak sizi daha mutlu ve pozitif bir insan yapacaktır. Bir süre sonra bu başlangıçlar hayatınızın rutini haline gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir